marmaris-emlak-ofisimiz

Mugla Marmaris Merkezde Gonenc Emlak Şirketi 1994 yılında kurularak profesyonel gayrimenkul danışmanlık hizmetini aktif olarak veriyor. Marmarisin öncü emlak danışmanlık kuruluşu sektöre yönelik bilgi paylaşımına da davam ediyor. Güncel sık sorulan sorulara yanıtlar doğrultusunda yazılarımıza ilgi için teşekkür ederiz. Yazmaya devam edeceğiz.

Gayrimenkul mallara yatırım yapmak, hepimizin en çok tercih ettiği yatırımların başında geliyor. İnsanlar bin bir güçlük ve sıkıntıyla biriktirdikleri paralarını Marmaris satılık daire imkanları ile değerlendiriyorlar. Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği bir sektör olan Marmaris satılık daire hakkında yeterli bilgiyle sahip oldukları söylenemez. Genelde insanlarımız konut satın alırken olmazsa olmaz, temel  konuları irdelemek yerine, satın alacağı dairenin kartonpiyeri var mı, duvarlar alçı sıva mı, banyolar tavana kadar fayans mı türünden yüzeysel özellikler hakkında bilgi almakta ve satın alma kararlarında bu hususlar kendileri için etkili ve yeterli olmaktadır.

Özellikle Marmaris satılık daire satın alırken ilerde mağdur olmamanız ve büyük sorunlar yaşamamanız için bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Bilindiği gibi, Tapu Yasası gereğince  tapuda kayıtlı  taşınmazların  satışı sadece  Tapu Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Tapu Müdürlüğü dışında mülkiyetin devrine yönelik yapılan  hiçbir sözleşme tapu sicilinde adınıza kayıt için yeterli olmaz. Noterlerde yapılan sözleşmelerin hukuksal niteliği satış olarak değil “satış vaadi sözleşmesi” diye tanımlanır. Bu yolla sadece tapu kütüğüne şerh verilebilir. Satın alınacak daire veya iş yerinin gerçekten satıcıya ait olup olmadığı ilgili Tapu Müdürlüğünden kontrol edilmelidir. Satın alınacak yerle gösterilen yerin aynı yer olup  olmadığı konusunda bir kuşku varsa yetkili LİHKAB (Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu)’na  başvurarak yetkili teknik personel aracılığıyla zeminde  tespit yapılmalıdır. Satın alınacak daire veya iş yerinin gerçekten satıcıya ait olup olmadığı ilgili Tapu Müdürlüğünden kontrol edilmelidir. Satın alınacak yerle gösterilen yerin aynı yer olup  olmadığı konusunda bir kuşku varsa yetkili LİHKAB (Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu)’na  başvurarak yetkili teknik personel aracılığıyla zeminde  tespit yapılmalıdır. Marmaris emlak fiyatları araştırması yaptıktan sonra satın alınacak daire veya iş yerinin gerçekten satıcıya ait olup olmadığı ilgili Tapu Müdürlüğünden kontrol edilmelidir.

Satın alınacak yerle gösterilen yerin aynı yer olup  olmadığı konusunda bir kuşku varsa yetkili LİHKAB (Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu)’na  başvurarak yetkili teknik personel aracılığıyla zeminde  tespit yapılmalıdır. Alınacak dairenin, iş yerinin  hangi kurallara göre yönetileceğinin yazılı bulunduğu, gerek kat irtifakı, gerekse kat mülkiyeti tesisi sırasında Tapu Müdürlüğüne taşınmazın sahibi veya yetkili vekili tarafından verilen Yönetim Planı okunmalı, bağımsız bölümün  satın alınması halinde söz konusu yönetim planının onaylı  bir örneği alınmalıdır.

Danışmak Kazandırır.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s